V boji s koronavirem nás může inspirovat i Ústava z první republiky

21. 4. 2020

Publikované články

Mgr. Adam Stawaritsch

KOMENTÁŘ ADAMA STAWARITSCHE | Nedávno jsme si připomněli 100leté výročí prvorepublikové Ústavy. Ta je stále aktuální a může být rovněž podstatným zdrojem inspirace v souvislosti s pandemií koronaviru. Zápas o demokracii samozřejmě nelze srovnávat s virovou infekcí, přesto zde však jistá paralela je. Z tehdejší Ústavy totiž vychází množství dnešních práv a svobod, které jsou právě nyní zkoušeny a jejichž význam si tak naplno uvědomujeme.

 

V roce 1918 skončila první světová válka a Rakousko-Uhersko se ocitlo na konci své existence. Soustátí desítek národů vyčerpané válkou, ekonomickou nestabilitou a zejména nespokojeností velké většiny svých obyvatel nemohlo potkat jiný osud než zánik, což podstatně ovlivnilo mapu Evropy i dějiny starého kontinentu na celé další století. Ústavní vývoj u nás však nebyl ovlivněn jen nutným zánikem Rakouska-Uherska, nýbrž zejména semknutostí, vytrvalostí a nezlomnou vůlí českého národa na cestě za samostatností.

Podobné novinky

Newsletter
newsletter-min
21. 3. 2020 | bpv BRAUN PARTNERS

Rozšíření podpory zaměstnavatelů a další opatření vlády

Na svém pondělním zasedání schválila Vláda ČR další opatření a kroky v reakci na pandemii nemoci COVID-19. Nová opatření míří především na podporu zaměstnavatelů a OSVČ.

Newsletter
newsletter-min
7. 12. 2019 | bpv BRAUN PARTNERS

Daňové změny pro rok 2020 a 2021

Newsletter
newsletter-min
7. 5. 2018 | bpv BRAUN PARTNERS

Cenové rozhodnutí pro plyn a indikativní ceny plynu