Situace, kdy je člen představenstva nemocný a musí se několik měsíců léčit nebo když jednatelka otěhotní, ale po třech měsících se chce do firmy vrátit, není neobvyklá. Jenže podle stávajícího práva i v této době má jako statutární orgán neomezenou osobní odpovědnost, ačkoliv na dění ve firmě přímo nedohlíží. Může sice z funkce odstoupit, ale co když plánuje po několika měsících návrat? Zaměstnanec má rodičovskou či mateřskou dovolenou, statutární orgán nikoliv. Jde taková úprava stále s dobou? Podle názoru mnoha německých právníků a parlamentu už ne. Během pouhého jednoho roku se podařilo díky iniciativě některých právniček prosadit, aby německý parlament uzákonil subjektivní právo na takovou pauzu. Přesto je třeba dodržovat některá pravidla.
Výživné se určuje na základě možností, schopností a majetkových poměrů povinného rodiče. Jakkoliv jednoduché se toto pravidlo na první pohled zdá, bývá v praxi komplikované odlišit, kdy rodič vyživovací povinnost v určité výši plnit nemůže a kdy ji jen plnit nechce. Jak by (ne)měl soud postupovat, přibližuje advokát Jiří Lojda.
LEGISLATIVA Poradna: Stavba na cizím pozemku 16. 2. 2021 Dotaz čtenáře: Dobrý den, zdědil jsem před nedávnem po prarodičích pozemek, na kterém bych si nyní chtěl postavit rodinný domek. Bohužel jsem při jeho prohlídce zjistil, že si na něm soused postavil garáž. Prý když ji před třemi léty stavěl, netušil, že ji staví na cizím pozemku. Já jsem však přesvědčen, že to vědět musel, protože mezi našimi pozemky se táhne mez. Rád bych teď garáž zboural, což však soused zakázal, a navíc požaduje, abych si od něj buď garáž odkoupil, nebo abych mu uhradil náklady, které na výstavbu garáže vynaložil. Mohu nechat garáž strhnout i bez svolení souseda? A musím sousedovi za garáž něco zaplatit?
Od Nového roku vstoupí v účinnost nařízení, které stanovuje povinnost náležité péče v dodavatelském řetězci pro některé dovozce cínu, tantalu, wolframu, jejich rud a zlata.