V evropském srovnání patří Česko k zemím s nejvyššími soudními poplatky. Ty přitom představují pomyslné stavidlo bránící justici před zaplavením zbytečnými žalobami. Dráž vyjdou spory jen na Slovensku, v Maďarsku a Německu. Vyplývá to ze srovnání Justice Scoreboard, v němž finanční náročnost zahájení sporů před soudem napříč sedmadvacítkou pravidelně vyhodnocuje Evropská komise. Vláda přesto přišla s návrhem soudní poplatky razantně zvýšit, některé až čtyřnásobně. Ministerstvo spravedlnosti si od toho slibovalo odlehčení přetížené justici. Záměr však v Poslanecké sněmovně narazil už v prvním čtení. Zamítnutí novely zákona prosadily opoziční kluby TOP 09, lidovců a SPD, včetně hlasů některých poslanců koaličních ANO a ČSSD. Odůvodnili to dopady nynější koronavirové krize na peněženky obyvatel.
Evropský soud pro lidská práva (ESLP) v únoru potvrdil výpověď lékaře státní nemocnice v Lichtenštejnsku, který podal trestní oznámení na nadřízeného primáře kvůli podezření z aktivní eutanazie (Gawlik vs. Lichtenštejnsko 23922/19).
KDYŽ DOJDE NA SOUD, JE NUTNÉ HO KVALITNĚ INFORMOVAT O SITUACI. RODIČE, JEJICHŽ PŘÍJMY JSOU V OHROŽENÍ, BY MĚLI ZKUSIT ŘEŠIT VÝŽIVNÉ DOHODOU.
DAŇOVÉ KONTROLY SE ZJEDNODUŠÍ, PODLE KRITIKŮ TO ALE NESTAČÍ STÁT BY MĚL PODLE PLATFORMY ROZUMNÉ PRÁVO VÍCE ROZLIŠOVAT, ZDA PODNIKATEL ODVEDL DANĚ V NESPRÁVNÉ VÝŠI ÚMYSLNĚ, NEBO ŠLO O NEDBALOST.