ai-generated-7830141_1920

Senát schválil novelu zákoníku práce. Mění podmínky pro výpověď, zkušební dobu i pracující rodiče

10. 4. 2025

Publikované články

JUDr. Lucie Kalašová, LL.M.

Přečtěte si více
v článku deníku E15

Zkušební doba pro zaměstnance se patrně prodlouží a výpovědní lhůta začne už doručením výpovědi. Na brigády o letních prázdninách budou moci chodit už čtrnáctiletí, pokud získají souhlas svých rodičů. Tyto a další změny přinese takzvaná flexibilní novela zákoníku práce, kterou dnes schválil Senát hlasy 66 ze 74 přítomných členů. Proti hlasovali dva senátoři.

Úpravy se týkají i podpory v nezaměstnanosti a měly by zpružnit trh práce pro zaměstnance i zaměstnavatele. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident. Měla by být až na výjimky účinná od druhého měsíce po vyhlášení ve Sbírce zákonů, tedy nejdříve od června.

Podpora v nezaměstnanosti se zvýší v prvních měsících ze 65 na 80 procent předchozího průměrného čistého výdělku. V posledních měsících naopak klesne z nynějších 45 procent na 40 procent vydělané částky. Déle budou dostávat peníze od státu lidé od 52 let, nyní je to od 50 let.

Stejná částka se bude vyplácet při propuštění i při dobrovolné změně práce. Při rekvalifikaci bude částka vyšší, a to 80 procent čistého výdělku. Vzrostou i maximální možné pobírané částky. Pravidla pro opětovné získání podpory se zpřísní, bude nutné odpracovat a platit odvody devět měsíců místo nynějších šesti. Změny v podpoře v nezaměstnanosti budou účinné od ledna příštího roku.

„Změny v oblasti podpory v nezaměstnanosti mají za cíl rozhýbat trh práce v Česku, zlepšit adaptaci pracovní síly na technologické a jiné společenské změny a zvýšit průměrné mzdy,“ komentuje Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Forvis Mazars. Z dat MPSV vyplývá, že změna zaměstnání zvyšuje mzdy o 8 až 12 procent.

Výpověď začne doručením. Bez důvodu to nepůjde

Výpovědní lhůta bude podle vládní novely nově začínat doručením výpovědi, ne až od dalšího měsíce. Při propuštění kvůli porušování povinností a předpisů by se mohla zkrátit na měsíc. Předloha naopak prodlužuje ze tří na čtyři měsíce zkušební dobu, u vedoucích zaměstnanců pak ze šesti na osm měsíců.

Naopak neprošel kontroverzní návrh na zavedení možnosti vypovědět pracovní poměr ze strany zaměstnavatele i bez udání důvodu. V současné době je totiž možné rozvázat se zaměstnancem výpovědí jen při naplnění jednoho ze zákonem stanovených výpovědních důvodů.

„Jakkoli existuje významná skupina zaměstnavatelů, která by tuto změnu velmi uvítala, osobně si myslím, že pro praxi zaměstnavatelů nepředstavuje absence možnosti výpovědi bez uvedení důvodu významný problém. Zákoník práce dává dostatek možností, jak pracovní poměr zaměstnance bezpečně ukončit. Je však třeba zákoník práce dobře znát a v případě potřeby se poradit s odborníkem, který poradí, jak situaci nejlépe řešit,“ míní advokátka Lucie Kalašová z advokátní kanceláře bpv Braun Partners.

Změny pro rodiče a samorozvrhování směn

Mezi další změny, které zavádí novela zákoníku práce patří:

Podobné novinky

Novinky
MootCourt2024_10
25. 10. 2024 | bpv BRAUN PARTNERS

Moot Court opět u nás

S radostí oznamujeme úspěšné vyhodnocení letošního podzimního Moot Court zaměřeného na rodinné právo, který již tradičně pořádáme ve spolupráci s ELSA Česká republika.

Newsletter
power-line-661691_1280
6. 3. 2025 | bpv BRAUN PARTNERS

Lex OZE III prošel s individuálním sebehodnocením přiměřenosti

Jedním z hlavních cílů dané novely je reakce na současné evropské trendy v oblasti energetiky, přičemž mezi tyto patří například zavedení právní úpravy spojené s ukládáním energie, agregací flexibility, sdílením energie či dalším navýšením podpory výroby z obnovitelných zdrojů energie.

Publikované články
give-5242150_1280
1. 4. 2025 | Erik Vansáč

Jak na nájemce, který v bytě nebydlí

Jak je to s výpovědí z nájmu bytu, pokud tam nájemce nebydlí? Na dotaz poradny časopisu Stavitel odpovídá Erik Vansáč.