calculator-385506_1280

Významné změny v daních a účetnictví od 1.1.2025

11. 12. 2024

Newsletter

bpv BRAUN PARTNERS

Zákon o daních z příjmů – Limit pro osvobození příjmu z prodeje podílů a akcií

Od 1.1.2025 nabývá účinnosti změna zákona 586/1992 Sb., o daních z příjmů (dále jen „ZDP“), provedená v rámci konsolidačního balíčku z října 2023 (zákonem č. 349/2003 Sb.), kterou se do ZDP zavádí limit pro osvobození příjmů z prodeje podílů v obchodních korporacích a cenných papírů.  Do § 4 ZDP byl vložen nový odst. 3, který stanoví limit pro osvobození ročního úhrnu příjmů z prodeje podílů a cenných papírů na 40 mil. Kč.  Jde konkrétně o úhrn příjmů osvobozených podle odstavce 1 písm. q) ZDP (podíly) a příjmů z úplatného převodu cenného papíru osvobozených podle odstavce 1 písm. u) ZDP v jednom zdaňovacím období.

V návaznosti na to pak nový odstavec 9 v § 10 ZDP definuje způsob stanovení výdajů, které lze při zdanění neosvobozené části příjmů z prodeje podílů a akcií uplatnit následovně

Výdajem mohou být:

Nabývací cena nebo volitelně, pokud je to výhodnější, tržní hodnota

  • k 31.12.2024, určená podle zákona upravujícího oceňování majetku, pokud se převod uskutečnil v roce 2025 a později nebo
  • ke dni úplatného převodu, pokud se uskutečnil před 31. prosincem 2024,

plus výdaje související s uskutečněním úplatného převodu.

Dále platí, že do limitu se vždy zahrnuje suma skutečných příjmů přijatých v jednom zdaňovacím období a to souhrnně za příjmy z převodu podílů i akcií.    Výdaje rozhodné pro výpočet základu daně pro zdanění příjmů „nad limit“ se pak určí podle data převodu podílu/cenného papíru s tím, že lze využít nabývací cenu nebo, pokud je to výhodnější, tržní hodnotu stanovenou k datu prodeje u transakcí uskutečněných před 31.12.2024, nebo tržní hodnotu k datu 31.12.2024, pokud se prodej uskuteční po 31.12.2024.

Novela zákona 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty

Tato novela je aktuálně projednávaná v Senátu.

Poslanecká sněmovna dne 30. 10. 2024 schválila novelu zákona o dani z přidané hodnoty (DPH) a přináší změny s rozdílnou účinností pro roky 2025, 2026 a 2027, z nichž některé uvádíme níže:

  • Zákon přinese k 1.1.2025 změny v režimu pro malé podniky, například možnost využít výjimku z plátcovství DPH i v dalších členských státech EU. Malé podniky, které mají sídlo v jiném členském státu EU a v kalendářním roce nepřekročí tuzemský obrat 2 mil. Kč, se v ČR nestanou plátcem DPH. Recipročně to bude platit i pro české  malé podniky, které uskutečňují zdanitelná plnění v jiných členských státech EU.   Podmínkou pro využití přeshraničního režimu pro malé podniky je registrace do režimu u lokálního správce daně, v rámci které bude přiděleno speciální identifikační číslo pro účely režimu pro malé podniky s koncovkou „EX“.  Po zaregistrování se do režimu vzniká povinnost podávání čtvrtletních hlášení s uvedením hodnot plnění, které byly v rámci daného kalendářního čtvrtletí uskutečněny ve všech členských státech bez ohledu na skutečnost, zda v daném členském státě tento režim podnik používá či nikoli.
  • Od 1.1.2025 dochází ke změně výpočtu obratu pro registraci k DPH. Obrat se bude sledovat za kalendářní rok, nikoliv za posledních 12 po sobě jdoucích měsíců. Malé podniky, které překročí obrat 2 mil. Kč, budou plátcem daně až od 1. ledna následujícího kalendářního roku, nebo od druhého dne po překročení obratu, pokud se tak rozhodnou. V případě, že obrat překročí částku 2 536 500 Kč (100 tis. EUR), stanou se plátci DPH hned následující den.
  • Od 1.1.2025 dochází ke zvýšení maximálního obratu pro čtvrtletní podávání přiznání k DPH na 15 mil. Kč (z původních 10 mil. Kč), tzn. plátci s ročním obratem do 15mil. Kč budou moci podávat přiznání k DPH čtvrtletně a měsíčními plátci se stanou až po překročení tohoto zvýšeného limitu.
  • Dodání vybrané nemovité věci –  od 1.7.2025 dochází k zásadnímu posunu, kdy zdanění bude podléhat pouze první dodání po dokončení vybrané nemovité věci po jejím dokončení nebo po její podstatné změně a to do 2 let od dokončení nebo od podstatné změny. Stejně jako doposud budou podléhat dani veškerá dodání před dokončením vybrané nemovité věci v rámci její prvovýstavby.
  • Úpravy v oblasti opravy základu daně od 1.1.2025– Jedná se například o zpřesnění ustanovení § 42 odst. 1 zákona o dani z přidané hodnoty (oprava základu daně), dále o prodloužení lhůty pro opravu základu daně na 7 let po kalendářním roce, ve kterém vznikla povinnost přiznat daň u původního uskutečněného zdanitelného plnění, nebo o zavedení povinnosti provést opravu základu daně i pro osoby, které v době provedení opravy základu daně již nejsou plátci daně nebo identifikované osoby. K prodloužení lhůty pro opravu základu daně dochází proto, že současná 3letá lhůta dle § 42 odst. 8 zákona neodpovídá aktuální praxi – konkrétně např. u převodů nemovitostí, kdy v důsledku odstoupení od smluv pro nesplnění podmínek kupujícím dochází ke korekci cen i mnohem později než po 3 letech. Dále např. i ve stavebnictví se běžně používá délka záruční doby pro reklamaci v rozsahu 60 měsíců a delší.
  • Změna lhůty pro odpočet daně od 1.1.2025 – současná lhůta pro uplatnění odpočtu upravená v § 73 odst. 3 v délce 3 let je zkrácena na 2 roky.
  • Lex Ferrari, tzn. omezení pro odpočet DPH při pořízení osobních vozů na maximum ve výši 400.000 Kč bude dále v platnosti, a to do konce roku 2026.
  • Povinnost snížit odpočet daně u neuhrazené závazku bude mít od 1.1.2025 dle § 74b zákona plátce/dlužník, který neuhradí závazek do 6ti měsíců po jeho splatnosti a to v rozsahu daně odpovídající částce neuhrazeného závazku.
  • Vracení bezdůvodně zaplacené daně dle § 81 zákona od 1.1.2026 – Nově bude mít plátce nárok na vrácení bezdůvodně zaplacené daně dle § 81 zákona. Ten se použije v případě, že se příjemce plnění dovolává bezdůvodně zaplacené částky daně.  Při splnění podmínek uvedených v § 81 odst. 1 zákona správce daně uhradí příjemci plnění daň, která byla v nesprávné výši dodavatelem uplatněna.   Tento postup je možný jen v případě, že nelze postupovat standardně podle § 43 zákona pro opravu výše daně.

Novela zákona 563/1991 Sb., o účetnictví, sněmovní tisk 783

Nebyla zatím projednána v poslanecké sněmovně, a proto nelze očekávat, že by od 1.1.2025 došlo ke změnám v tomto zákoně. Mezi připravované změny patří zejména:

  • Novela upravuje povinnost vykazování nefinančních informací – tedy podávání zpráv o udržitelnosti (ESG reporting). Od 1. 1. 2024 se tato povinnost již týká úzké množiny největších účetních jednotek, v následujících letech by pak měla dopadnou i na ostatní účetní jednotky (od 1. ledna 2026 by se měla týkat i malých a středních účetních jednotek, které jsou emitenty investičních cenných papírů přijatých k obchodování na evropském regulovaném trhu, nicméně jak je uvedeno výše, novela není zatím schválena a její účinnost tak patrně bude posunuta).
  • Návrh novely počítá se sjednocením postupů pro účtování o oceňovacím rozdílu tak, že bude vykazován v nehmotných aktivech jako goodwill a bude odepisován po stanovenou dobu vyhláškou.
  • Novela představuje možnost vedení účetnictví ve funkční měně: Od 1. 1. 2024 lze při splnění podmínek již vést účetnictví v měně EUR, USD a GBP.
  • Dotace nebudou snižovat hodnota pořízeného majetku, ale přijatá dotace bude účtována jako výnos příštích období a bude tak rozpouštěna do výnosů v obdobích určených v dotačních podmínkách pro užití dotovaného majetku. .
  • Dlouhodobé leasingy a nájmy (nad 1 rok) budou vykazovány jako pořízení majetku, resp. „práva k užívání“.
  • Novelou zákona budou zavedeny nové metody ocenění současnou hodnotou, tedy ocenění v diskontované hodnotě budoucích čistých peněžních toků. Konkrétní metody ocenění aktiv a dluhů by měla ještě blíže specifikovat samostatná vyhláška.
  • Veškerá aktiva a dluhy budou vykazovány v současné hodnotě nebo v takzvané reálné hodnotě. Reálná hodnota bude blíže specifikována dle mezinárodního účetního standardu IFRS 13.

……

Tento materiál slouží pouze jako všeobecná informace o aktuálních tématech, nejedná se o poradenství. Nezohledňují se v něm žádné zvláštní okolnosti, finanční situace či zvláštní požadavky adresátů. Jeho adresáti by si proto měli vždy vyžádat příslušné profesionální služby k uvedeným informacím. I přes pečlivé sestavení tohoto materiálu nemůže společnost bpv Braun Partners s.r.o., její partneři, spolupracovníci či spolupracující advokáti a daňoví poradci zaručit přesnost a úplnost informací zde obsažených a nepřebírá jakoukoliv odpovědnost za konání nebo zdržení se konání na základě informací obsažených v tomto materiálu.

 

Podobné novinky

Newsletter
newsletter-min
5. 7. 2021 | bpv BRAUN PARTNERS

Poslanci odklepli snížení podpory pro FVE a rozšíření solárního odvodu

Poslanci na včerejším jednání schválili novelu zákona o podporovaných zdrojích energie, která zavádí revizi návratnosti výše investic do podporovaných zdrojů energie a která by mj. do budoucna měla omezit podporu pro stávající FVE.

Tiskové zprávy
Tiskovky-min
23. 3. 2021 | bpv BRAUN PARTNERS

bpv BRAUN PARTNERS: těší nás opakované uznání od Chambers and Partners

Nejnovější žebříček Chambers Europe 2021 potvrdil expertízu v našich dlouhodobě oceňovaných oblastech – pracovního, korporátní a energetického práva, čehož si nesmírně vážíme. Patřičně hrdí jsme letos ale na fakt, že jsme se v nemovitostním právu nově umístili mezi osm nejlepších kanceláří na českém trhu. O to více s ohledem na to, jak složitý byl loňský rok vlivem probíhající pandemie

Tiskové zprávy
Tiskovky-min
30. 3. 2020 | bpv BRAUN PARTNERS

bpv BRAUN PARTNERS asistovala fondu Generali při akvizici rezidenční budovy v Praze

Advokátní kancelář bpv BRAUN PARTNERS poskytovala komplexní právní poradenství svému klientovi Generali Investments CEE, investiční společnost, jednajícímu na účet fondu Fond realit, otevřený podílový fond Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s., při akvizici historické budovy s luxusními byty a kancelářemi situované v širším centru Prahy od soukromého investora. Právní poradenství zahrnovalo komplexní právní prověrku, přípravu veškeré transakční dokumentace a vypořádání transakce.