ledovka

Uklouzli jste na neuklizeném chodníku? Kdy platí obec, kdy firma a kdy majitel nemovitosti

21. 2. 2025

Publikované články

Mgr. Jan Bunganič

Čtěte článek Pavla Hrabicy
pro deník Metro

Víte, kdo odpovídá za údržbu chodníků, kdy hradí škodu obec a kdy firma? Jan Bunganič vám v deníku Metro poradí, jak postupovat při nehodě a jaké důkazy si zajistit pro náhradu škody.

Meteorologové sice slibuje oteplení, ale zledovatělé chodníky mohou být stále nebezpečné. Uklouznutí může skončit nejen zlomeninou, ale i rozbitými věcmi. Víte, kdo odpovídá za údržbu chodníků, kdy hradí škodu obec a kdy firma? Poradíme, jak postupovat při nehodě a jaké důkazy si zajistit pro náhradu škody.

Téma zimních chodníků a jejich údržby je evergreenem stejně jako podzimní a jarní přezouvání pneumatik. Přesto lidé často tápou především v tom, kam až sahá odpovědnost v případě, že dojde k úrazu nebo poškození věcí kvůli tomu, že vám nohy na neuklizeném povrchu chodníku uklouznou. Nemusíte si zrovna zlomit nohu, můžete ale rozbít to, co jste právě nesli. Máte šanci domoci se náhrady škody?

Úklid jenom někdy musí vymezit obec značkou

„Podle zákona o pozemních komunikacích je totiž vlastníkem chodníků, ale i cest pro auta, které mezi nimi vedou, právě obec, na jejímž území se nacházejí. Odborně se jim říká místní pozemní komunikace,“ připomíná základní informace Jan Bunganič z advokátní kanceláře BPV Braun Partners. Roli hraje i typ chodníku, neboť obec může ve svém nařízení určit, které komunikace nebudou pro sporadické využívání v zimě udržovány (často označeno dopravní značkou) a podle jakých pravidel má docházet k údržbě chodníku, například určení intervalu posypu solí. Obecně je obec povinna zajistit údržbu chodníků, a to včetně takzvané zimní údržby, tedy zmírňování závad ve schůdnosti vzniklých povětrnostními vlivy. „Závadou ve schůdnosti je možno rozumět natolik významné zhoršení schůdnosti, že chodec ani při obezřetné chůzi respektující stav komunikace či důsledky povětrnostních vlivů nemůže jejich výskyt předpokládat a účinně na ně reagovat,“ doplňuje okolnosti Jan Bunganič.

Uklouznete na obecním, nejdřív platí firma

Uklouznout ale můžete například i při cestě do práce, těsně předtím, než vstoupíte do firemního objektu. I když není chodník před vstupem jako nemovitost ve vlastnictví zaměstnavatele, firma je povinna uhradit pracovníkovi škodu, protože se jedná o pracovní úraz. Následně ale může vymáhat tyto náklady po vlastníkovi chodníku, tedy obci, pokud jí patří.

Časté spory bývají kolem skutečnosti, jak je to vlastně s úklidem a odpovědností za škodu před vchody domů, které jsou třeba v majetku Společenství vlastníků jednotek (SVJ). Mezi základní legislativní pravidla patří, že o průchodnost a bezpečnost chodníků se stará majitel. Pokud vlastní širší pozemek kolem domu, či přímo chodník, SVJ, povinnost spadá na něj. Jestliže chodník patří obci, měla by se o něj starat ona.

Rampouchy jsou na majiteli, chodník na obci

Často je rozšířený názor, že majitel domu má povinnost uklidit chodník před domem i v případě, že patří obci. Dříve tomu tak skutečně bylo, ale toto pravidlo bylo zrušeno. Za případnou nehodu na obecním chodníku je tak zodpovědná obec, pokud nebude způsobena například pádem sněhu či rampouchu ze střechy domu v majetku SVJ. To je dobré si pohlídat dobrou pojistkou.

Podobné novinky

Publikované články
sign-a-contract
22. 11. 2023 | Mgr. Nikola Faltová

Dohodáře čekají lepší podmínky, co na to firmy? Budou o ně mít ještě zájem?

Novela zákoníku práce přináší řadu změn i pro takzvané dohodáře. Dočkají se řady výhod, které doposud měli jen zaměstnanci, nově třeba i nároku na dovolenou. Jenže budou pak ještě výhodní pro zaměstnavatele?

Tiskové zprávy
UCED
6. 6. 2024 | bpv BRAUN PARTNERS

Poskytli jsme komplexní právní poradenství společnosti UCED při expanzi na Slovensku    

Naše mezinárodní advokátní kancelář poskytla komplexní právní poradenství společnosti UCED z portfolia skupiny CREDITAS při úspěšné akvizici 100% podílu ve slovenské energetické skupině GGE, která je jedním z předních výrobců a distributorů elektřiny a tepla na Slovensku.

Newsletter
evropsky_parlament
11. 9. 2024 | bpv BRAUN PARTNERS

Nařízení Evropského parlamentu a Rady o obecné bezpečnosti výrobků

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2023/988 o obecné bezpečnosti výrobků, o změně nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1025/2012 a směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2020/1828 a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2001/95/ES a směrnice Rady 87/357/EHS (dále jen „Nařízení“), stanovuje požadavky na bezpečnost výrobků a z toho plynoucí povinnosti a odpovědnost hospodářských subjektů.