V návaznosti na spuštění výzev v programu RES+ na počátku měsíce července došlo v uplynulých dnech ke spuštění dalších výzev ze strany Státního fondu životního prostředí České republiky („SFŽP“), přičemž účelem těchto nových výzev je podpora modernizace soustav zásobování tepelnou energií („SZTE“), a to mimo jiné prostřednictvím modernizace či náhrady zdrojů tepla.
1. PROGRAM HEAT
První z těchto výzev byla publikována v rámci programu HEAT a jedná se o výzvu č. 1/2025. Na základě předmětné výzvy je možné žádat o dotační podporu pro rekonstrukci či náhradu zdroje tepla (kategorie A) anebo pro modernizaci a zvyšování energetické účinnosti v rozvodech SZTE (kategorie B). Prostředky programu HEAT pocházejí z tzv. Modernizačního fondu.
Žádosti je možné podávat od 7. července 2025 do 28. listopadu 2025. Celková alokace výzvy je 6 mld. Kč.
V rámci kategorie A je podporována změna palivové základny zdroje tepla využívajícího fosilní paliva na jednu z následujících konfigurací:[1]
Podporovány naopak nejsou projekty, které spočívají v rekonstrukci či v náhradě zdrojů tepla, jež nejsou součástí SZTE, případně v instalaci fotovoltaických elektráren či v náhradě zdrojů tepla bez změny palivové základny. Projekty podporované v kategorii A musí být realizovány do 60 měsíců od vydání rozhodnutí ministra životního prostředí o poskytnutí dotační podpory. V případě kategorie B (modernizace a zvyšování energetické účinnosti v rozvodech SZTE) se jedná o 36 měsíců. V případě, že předkládaný projekt kombinuje dotační podporu dle kategorie A i B, musí být projekt realizován do 84 měsíců.
Mezi oprávněné žadatele o podporu řadí výzva č. 1/2025 programu HEAT vlastníky stávajícího zdroje tepelné energie, jež disponují licencí na výrobu tepelné anebo elektrické energie či licencí na rozvod tepelné energie, dále vlastníky SZTE, kteří nedisponují jednou z licencí uvedených výše, nicméně příslušná infrastruktura vlastněná žadatelem je provozována subjektem s relevantní licencí. O podporu mohou žádat také vlastníci nových zdrojů tepelné energie, pokud je tepelný výkon takových zdrojů vyveden do již existující SZTE, avšak pouze za předpokladu, že nový zdroj tepla zcela či zčásti nahrazuje výkon už existujícího zdroje.[3]
Za zmínku stojí také výčet některých parametrů, které musí podporované projekty naplnit. U kategorie A platí, že projekt musí přinést snížení emisí oxidu uhličitého minimálně o 20 % oproti předchozímu stavu, musí vést ke snížení spotřeby energie z neobnovitelných zdrojů minimálně o 15 % a ke snížení spotřeby primární energie.
V případě kategorie B výzva č. 1/2025 programu HEAT vyžaduje, aby projekt modernizace a zvyšování účinnosti v rozvodech SZTE vedl ke snížení emisí oxidu uhličitého alespoň o 20 % a ke snížení spotřeby primární energie opět minimálně o 20 %.
2. PROGRAM PRO INOVATIVNÍ A KOMPLEXNÍ PROJEKTY I+
Účelem tohoto programu je zvyšování energetické účinnosti v teplárenství prostřednictvím výstavby nových dálkových systémů přenosu tepla. Pod tímto programem samozřejmě nejsou podporovány aktivity, které jsou již podporovány v rámci programu HEAT, tj. rekonstrukce či náhrada zdrojů tepla či výstavba nových SZTE.
Žádosti je možné podávat od 10. července až do 30. září 2025. Celková alokace této výzvy je vyšší než v případě výzvy č. 1/2025 programu HEAT, neboť počítá s 11 mld. Kč.
Prostředky alokované programu I+ pocházejí přímo z prostředků SFŽP, přičemž jejich poskytnutí bylo schváleno usnesením vlády České republiky ze dne 9. července 2025. Nutno dodat, že výzvy se mohou účastnit pouze projekty, které již byly schváleny jako projekty tzv. Inovačního fondu, přičemž dotační podpora dle výzvy I+ č. 1/2025 má sloužit k vyplnění nákladové mezery financování příslušných projektů.
Podporované projekty musí být realizovány do 84 měsíců od vydání rozhodnutí ministra životního prostředí o poskytnutí prostředků. Obdobně jako u programu HEAT musí realizací podporovaných projektů dojít ke snížení emisí oxidu uhličitého a ke snížení spotřeby primární energie, v tomto případě však postačí snížení alespoň o 10 % v porovnání se situací před realizací projektu.
Z praktického hlediska probíhá podání žádosti o dotační podporu v případě obou výzev stejně – žádost se podává elektronicky prostřednictvím systému SFŽP, který je dostupný na webových stránkách www.sfzp.cz. Rozsah dokumentů požadovaných k podání žádosti je poměrně standardní, žadatelé tak musí počítat s předložením např. projektové dokumentace, tzv. energetického posudku, podkladů pro vyhodnocení podniku v obtížích, poněvadž dotační podpora nesmí být takovým podnikům poskytnuta a dále podkladů k prověření vlastnické struktury projektu, aby bylo zamezeno možnému střetu zájmů a zajištěna transparentnost.
Bližší informace k programu HEAT jsou k nalezení na webových stránkách SFŽP zde. Relevantní informace k programu I+ se nachází zde.
Dojde-li k publikaci dalších výzev v některém z dotačních programů SFŽP, budeme Vás neprodleně informovat.
[1] Volba konfigurace určuje také výši způsobilých nákladů projektu, které je možné financovat prostřednictvím dotační podpory.
[2] Dále platí, že výroba tepla ze zemního plynu v případě takového zdroje nesmí přesáhnout 75 % celkové roční produkce tepla.
[3] I v tomto případě musí žadatel disponovat jednou z následujících licencí: výroba tepelné anebo tepelné energie či rozvod tepelné energie.
……