Mnozí zaměstnavatelé a jejich personální oddělení zapomínají, že i v pracovněprávních aspektech se vystavují riziku kartelových dohod, za které jim hrozí dobře známé sankce až do výše 10 % obratu za poslední ukončené účetní období.
Jakékoli chování, které omezuje hospodářskou soutěž na relevantním trhu, má význam i z hlediska soutěžního práva. Relevantním trhem přitom mohou být i pracovní trhy.
Pozornost antimonopolních úřadů se zaměřuje zejména na tři typy chování:
Nejjednodušší je prokázat doložku o zákazu přijímání zaměstnanců (no-poach agreement), když se zaměstnavatelé, např. v rámci průmyslové asociace, domluví, že si nebudou navzájem přebírat nebo přijímat zaměstnance – motivace je jasná, na trhu práce, kde je již léta plná zaměstnanost, je cílem dosáhnout určité stability, případně i nižších mezd.
I dohody mezi zaměstnavateli, týkající se mezd, benefitů a jiných služeb poskytovaných zaměstnavateli mají možná smysl z hlediska HR aspektů, nicméně omezují hospodářskou soutěž o pracovní sílu, a proto jsou zakázané a mohou vést k pokutám.
V neposlední řadě je také obecně zakázána výměna důvěrných informací, např. mezi personálními odděleními, o mzdových a pracovních podmínkách. Opatrnosti je třeba dbát zejména u srovnávacích studií, pokud jsou příliš úzce zaměřeny nebo jsou zaměřeny na budoucnost.
Právo hospodářské soutěže zná i výjimky, kdy jsou omezení přípustná, například po přechodná období v případě transakcí nebo v rámci smluvních doložek o zákazu konkurence (s kompenzací), které zná české i slovenské pracovní právo. Kolektivní smlouva v konečném důsledku stanovuje i minimální mzdu.
Prioritou protimonopolních úřadů je chránit účinnou hospodářskou soutěž na už i tak přehřátém trhu práce v České i Slovenské republice. Každý generální ředitel a manažer lidských zdrojů si však musí být vědom, že protimonopolní úřady budou zkoumat zejména dohody o zákazu přijímaní/přebírání zaměstnanců. Interně ve firmě by mělo být jasně dané, že takovéto dohody nemožno uzavírat anebo zachovávat. V nejbližších měsících lze totiž očekávat, že trhu práce budou protimonopolní úřady věnovat podstatně více pozornosti, než tomu bylo dosud.
Nejvyšší správní soud právě učinil jednu z nejmenovaných firem smolařem roku s pokutou 1,4 milionu Kč za nevyžádaná obchodní sdělení. My vám sice nepovíme, kdo dostane příští pokutu, ale můžeme vám slíbit, že tato pokuta je dost možná jenom začátek.
Diskusní pořad, dnes na téma: Reklamace dovolené
Článek si klade za cíl informovat čtenáře ohlavních úskalích souvisejících s převzetím zboží v mezinárodní železniční nákladní přepravě podléhající Předpisům CIM, především s ohledem na možnou prekluzi nároků na náhradu škody při přijetí zásilky. Zároveň článek odpovídá na otázku, kdy je příjemce povinen při takových přepravách hradit náklady přepravy.