Rámec pro opatření státní podpory na podporu Dohody o čistém průmyslu (anglicky Clean Industrial Deal State Aid Framework, proto dále jen „CISAF“) byl dne 25. června 2025 Evropskou komisí přijat, aby nabídl členským státům Evropské unie možnosti pro vytváření programů podpory za účelem uskutečnění cílů Dohody o čistém průmyslu.
Již na počátku je však nutné upozornit, že CISAF není programem podpory, prostřednictvím kterého by bylo možné obdržet dotace. Jedná se pouze o jakýsi návod, který Evropská komise předkládá členským státům Evropské unie, na jehož základě se členské státy mohou rozhodnout konkrétní programy podpory uskutečnit. Naplní-li tyto konkrétní programy podpory kritéria uvedená v CISAF, lze je dle Evropské komise považovat za slučitelné s vnitřním trhem a realizovat. Záleží tedy na České republice, zdali tuto možnost využije a relevantní programy podpory vytvoří.
Mezi cíle Dohody o čistém průmyslu patří zejména další zavádění energie z obnovitelných zdrojů energie, zajištění dekarbonizace průmyslu a výrobních kapacit pro tzv. „čisté technologie“. Z toho důvodu vymezuje CISAF jednotlivé kategorie podpory, které lze shrnout následovně:
- Podpora na urychlení a zavádění čisté energie – míří na výrobu energie například z větrných, fotovoltaických, geotermálních či vodních zdrojů a dále na skladování tepla a elektřiny;
- Podpora výroby a skladování nízkouhlíkových paliv – cílem je zajistit rozvoj technologií a kapacit pro výrobu nízkouhlíkového vodíku a syntetických paliv z něj odvozených;
- Podpora nefosilní flexibility – dle této kategorie podpory budou moci členské státy vytvořit programy, které budou cílit na rozvoj odezvy strany poptávky či výstavbu zařízení pro ukládání elektřiny;
- Podpora dekarbonizace průmyslu – účelem této kategorie podpory je další podpora implementace technologií pro snižování emisí skleníkových plynů a navyšování energetické účinnosti;
- Podpora výrobních kapacit čistých technologií – tato kategorie opět míří na sektor průmyslu, a to konkrétně na navýšení výrobních kapacit pro technologie jako jsou fotovoltaické technologie, technologie pro výrobu větrné energie na pevnině a na moři, výroba tepelných čerpadel, elektrolyzérů či palivových článků. Za zmínku stojí také kategorie podpory pro technologie v oblasti elektrizačních soustav, dle které může být podpořena výroba kabelů, vedení, transformátorů a dalších prvků elektrizační soustavy.
Podnikne-li Česká republika ve vztahu ke kategoriím podpory dle CISAF jakékoliv další kroky, budeme Vás o nich neprodleně informovat.
Bližší informace naleznete zde.
….
Tento materiál slouží pouze jako všeobecná informace o aktuálních tématech, nejedná se o poradenství. Nezohledňují se v něm žádné zvláštní okolnosti, finanční situace či zvláštní požadavky adresátů. Jeho adresáti by si proto měli vždy vyžádat příslušné profesionální služby k uvedeným informacím. I přes pečlivé sestavení tohoto materiálu nemůže společnost bpv Braun Partners s.r.o. advokáti, její partneři, spolupracovníci či spolupracující advokáti a daňoví poradci zaručit přesnost a úplnost informací zde obsažených a nepřebírá jakoukoliv odpovědnost za konání nebo zdržení se konání na základě informací obsažených v tomto materiálu.